خبری از اردوی تیم ملی هندبال بانوان نیست!

رقابت‌های قهرمانی آسیا هندبال بانوان در پیش است ولی هنوز خبری از تشکیل اردوی تیم ملی بزرگسالان نیست.

نشست خبری تیم ملی هندبال بانوان قبل از اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا

به گزارش ایسنا، در حالی که زمان برگزاری رقابت های قهرمانی آسیا مشخص شده است ولی هنوز خبری از تیم ملی بانوان نیست و 10خرداد ماه 1395 نایب رییس هندبال بانوان این وعده را داد تا در یک هفته آینده تکلیف اعزام یا عدم اعزام  تیم ملی بانوان به رقابت های قهرمانی آسیا مشخص شود ولی تا به امروز 22 خرداد ماه جاری هنوز خبری مبنی بر اعزام یا عدم اعزام تیم ملی دریافت نشده است و مشت زن پاسخگوی تلفن خود نیست.

شرکت در رقابت‌های قهرمانی آسیایی محک خوبی برای بانوان است و می‌تواند در پیشرفت هندبال بانوان تاثیرگذار باشد. حضور هندبال بانوان کشور در رقابت‌های این چنینی شاید از سوی برخی  زنگ تفریح حریفان خوانده شود ولی آیا نباید دختران هندبالیست با حضور در اردو‌های مستمر و برنامه‌ریزی شده‌ی تیم ملی، خود را برای این چنین رقابت‌هایی آماده کنند تا در مسیر پیشرفت قرار بگیرند و با گذشت زمان و با دارا بودن پتانسیل کم کم در کورس مدعیان قرار بگیرند نه به عنوان زنگ تفریح از آنها نام برده شود.

حمایت از هندبال بانوان باید صورت گیرد، گذشت روزها و بی‌خبری از تشکیل اردوی ملی فقط به ضرر تیم است.

در همین راستا نظر چند تن از بازیکنان هندبال کشور و سرمربی تیم قهرمان لیگ برتر را در زمینه جویا شدیم:

مریم یوسفی: تیم ملی باید سریع‌تر تشکیل شود

مریم یوسفی با بیان اینکه تیم ملی باید سریع‌تر تشکیل شود، تصریح داشت: برنامه‌های تیم ملی باید سریع‌تر مشخص شود. برنامه را مشخص کنند که آیا می خواهند جوان‌گرایی انجام دهند یا در رده‌ی سنی پایه هدف‌گذاری کنند و یا اینکه تیم ملی بزرگسالان را اعزام کنند. سپس بعد از مشخص شدن برنامه آن را اجرایی کنند تا بتوانیم نتیجه معمولی در رقابت‌ها کسب کنیم. دو سال گذشته قرار بر این بود تیم ملی بزرگسالان تشکیل شود ولی به دلیل جوانگرایی تیم زیر 23 سال به رقابت‌ها اعزام شد. یک دوره نیز شاهد استعدادیابی بودیم. چهار ماه از اتمام سوپرلیگ می‌گذرد و بازیکنان در سطح پایینی از آمادگی قرار دارند، رسیدن به سطح آمادگی خود نیازمند زمان طولانی است و در کنار آمادگی بدنی، بازیکنان باید به هماهنگی تیمی دست یابند. شاید مسئولان فدراسیون یک برنامه‌ریزی فشرده برای تیم ملی در نظر گرفته اند تا نتیجه دلخواه را کسب کنند.

کاپیتان سال‌های دور تیم ملی: دیر اردوها را تشکیل می دهند و انتظار کسب نتیجه هم دارند

نجمه مرادی بیان داشت: باید شیرازه‌ی اصلی تیم ملی حفظ شود و در کنار با تجربه‌های تیم ملی، بازیکنان جدید را اضافه کنیم. به بهانه این که تیم در رقابت‌ها نتیجه کسب نکرده، کنار گذاشتن بازیکنان درست نیست. هر سال این وعده داده می شود که بعد از رقابت ها تیم رها نخواهد شد و بر روی آن سرمایه گذاری خواهد شد ولی بعد از رقابت‌ها تیم گسسته می‌شود. ژاپن اگر بخواهد برای المپیک 2020 میزبان شود تمام برنامه‌های خود را از سال 2014 آغاز می کند و تمام برنامه‌ها را به سوی 2020 سوق می‌دهد ولی تیم ایران چند ماه مانده به رقابت های قهرمانی آسیایی در خصوص اعزام تیم تصمیم‌گیری می‌کند و از هر استان یازیکن به تیم ملی دعوت می‌کنند به این بهانه که از هر استان در تیم ملی بازیکنان داشته باشیم. این کار زمانی درست است که ما در سراسر کشور پایگاه هندبال پر قدرت داشته باشیم و اینقدر تیم منسجم شود تا نتیجه کسب شود نه اینکه از هر استان یک بازیکن جذب شود که اصلا در قالب تیم ملی جای نمی گیرد. این مشکل همیشگی تیم ملی است.

ملی پوش سابق هندبال: کنار گذاشتن باتجربه های تیم ملی اشتباه بود

رویا نوروزی با بیان اینکه کنار گذاشتن با تجربه‌های تیم ملی اشتباه بود تصریح کرد: در کنار ملی‌پوشان باتجربه می توانستند از بازیکنان جوان استفاده کنند تا تجربه بازیکنان کهنه‌کار مورد استفاده جوان‌ها قرار بگیرد. کنار گذاشتن این بازیکنان اشتباه بود. آنها سرمایه های هندبال بودند. باید یک برنامه‌ریزی بلند مدت برای بانوان در نظر گرفته شود. با 6 ماه اردو برگزار کردن نمی توان نتیجه لازم را به دست آورد. اگر فدراسیون توان مالی داشته باشد، نباید اردو های تیم ملی قطع شود و ملی پوشان در اردو حضور داشته باشند نه اینکه چند ماه مانده به آغاز رقابت های قهرمانی آسیایی اردو تشکیل دهند و انتظار کسب نتیجه هم داشته باشند. اگر نتیجه می خواهیم، باید برنامه ریزی بلند مدت داشته باشیم.

سرمربی ثامن: با نزدیک شدن به رقابت‌ها تشکیل تیم ملی فایده‌ای ندارد

ناهید غارسی اظهار داشت: با توجه به این که تا به امروز تیم ‌ملی تشکیل نشده است و فراخوانی نیز صورت نگرفته است، ولی من خوش بین هستم چرا که مشت‌زن(نایب رئیس بانوان) فعالیت بسیاری دارد و در یک ماه چهار سمینار را برگزار کرد تا راهکارها و برنامه‌های لازم درباره تشکیل تیم ‌ملی را انجام دهند. البته این سمینار ها اگر فقط با حضور مربیان برگزار شود تاثیری ندارد. بهتر است حمایت کننده‌های تیم ‌ملی نیز حضور داشته باشند تا صحبت‌ها را از نزدیک بشنوند. شاید اگر قرار است دو یا سه اردو برای تیم ‌ملی برگزار کنند مربیان بتوانند اسپانسرها را راضی کنند تا تعداد اردوها را افزایش دهند. نه این که دو ماه مانده به ر‌قا‌بت‌های مهم تیم با یک یا دو اردو بسته شود. این فایده‌ای برای تیم ‌ملی نخواهد داشت. زمانی که مقابل کره با اختلاف 20 گل مغلوب می شویم زنگ تفریح هستیم و علت آن نبود اردوها است. اگر فراخوان بیشتری زده شود و اردوهای مرتب با تعداد بالا برگزار شود مطمئن باشید زنگ تفریح نخواهیم بود و پتانسیل‌ بازیکنان بسیار بالا است. با تیم چین که یک سر و گردن از ما بالاتر است با اختلاف دو گل بازی را واگذار می‌کنیم و این نشان می‌دهد که می‌توانیم، ولی اگر برنامه‌ها و شرایط به همین روال باشد نتیجه‌ نخواهیم گرفت.

باید منتظر ماند و شاهد برنامه ها ی فدراسیون در خصوص تیم ملی هندبال بانوان بود. با اعلام کنفدراسیون هندبال آسیا قرار است شانزدهمین دوره مسابقات هندبال بانوان در رده سنی بزرگسالان آذرماه در اردن برگزار شود.

ایسنا