حس لمس اجسام در دنیای مجازی با دستکش هوشمند

  اخبارعلمی,خبرهای   علمی, حس لمس اجسام در دنیای مجازی

محققان در دانشگاه سن دیه‌گو کالیفرنیا موفق به توسعه دستکش‌های سبک وزنی شدند که مقاومتی که فرد هنگام لمس یک جسم واقعی احساس می‌کند را شبیه‌سازی می‌کند. 

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، در آزمایشات اخیر که نواختن یک صفحه کلید مجازی پیانو بود، محققان از یک حسگر حرکتی "لیپ موشن" Leap Motion)) برای تشخیص حرکات دست کاربر در جهان واقعی استفاده کردند.

 

در این آزمایشات یک رایانه تعیین می‌کند که این حرکات در جهان مجازی چگونه خواهد بود و دستکش را مطابق با آن فعال می‌کند. اگر حرکت یک انگشت در زندگی واقعی باعث فشرده شدن یک کلید مجازی شود، انگشت دستکش برای ارائه احساس مقاومت فعال می‌شود.

 

همه اینها به کمک لوله‌های لاتکس متورم شونده که "ماهیچه مصنوعی پنوماتیکی" (ا Pneumatic artificial muscles )نام داشته و در امتداد پشت هر یک از انگشتان دستکش و در الیاف آن تعبیه شده، انجام می‌شود. هنگامی که یکی از لوله‌ها متورم می‌شود، در انگشت حس مقاومت ایجاد می‌کند که هرچه این تورم بیشتر باشد، میزان مقاومت بیشتری حس می‌شود.

  اخبارعلمی,خبرهای   علمی, حس لمس اجسام در دنیای مجازی

 

محققان این پژوهش در حال کار برای ارزان‌تر و کوچکتر کردن این دستکش هستند علاوه بر این آنها قصد دارند تا استفاده از حسگرهای یکپارچه برای تعیین موقعیت دستکش را جایگزین استفاده از قطعات شرکت "لیپ موشن"(Leap Motion ) کنند.

 

ایسنا