داستان ادامه‌دار ناکامی آرژانتین پرستاره در گلزنی

مسی و آیمار

تیم‌ ‌ملی آرژانتین پس از جام جهانی۱۹۸۶ رکوردهای بدی در رابطه با گلزنی به ثبت رسانده است.

به‌ گزارش ‌ایسنا، آرژانتین، قهرمان جام جهانی۱۹۸۶ مکزیک، هر روز و پس از هر بازی از جام جهانی ۹۰ ایتالیا دورتر می‌شد. این تیم پیش از آن رقابت‌ها در کوپا آمه ریکا ۸۹ برزیل یک رکورد عجیب را به ثبت رساند و در شش بازی تنها دو بار گلزنی کرد. همچنین چهار دیدار آخرش را بدون گلزنی به پایان رساند. برابر بولیوی بدون گل مساوی کرد و از برزیل دو گل دریافت کرد. نتیجه‌ مشابهی برابر اروگوئه کسب کرد و پاراگوئه نیز با دو گل، آلبی سلسته را شکست داد. ناکامی این تیم در گلزنی به بازی‌های دوستانه نیز کشیده شد. آرژانتین برابر ایتالیا به تساوی بدون گل دست یافت و مقابل مکزیک ۲ بر صفر شکست خورد. این تیم با یک گل هم مغلوب اسکاتلند شد.

کارلوس بیلاردو تنها به این خاطر که آرژانتین را در مکزیک قهرمان جهان کرده بود در جایگاهش باقی مانده بود. با این حال مردم این کشور هرگز از یاد نمی‌برند که تیم بیلاردو برای مقدماتی جام جهانی۸۶ ضعیف عمل کرده بود و رائول آلفونسیل قصد داشت سه ماه پیش از شروع بازی‌ها او را اخراج کند.

آمار بد آلبی سلسته در مقدماتی جام جهانی ایتالیا نیز دیده شد. ۶۸۰ دقیقه زمان برد تا آرژانتین دوباره بتواند گلزنی کند. پس از ۱۰ ماه خورخه بوروچاگا در ۳ می ۱۹۹۰ در یک بازی دوستانه برابر اتریش توانست این کار را انجام دهد. این بازی با تساوی یک بر یک به پایان رسید. اسکار برنارد و ولادیمیر ایگلسیاس در کتابشان با نام " همه چیز درباره تیم‌ ‌ملی" به این موضوع اشاره کردند و آن را بدترین آمار  تاریخ تیم‌ ‌ملی در گلزنی عنوان کردند.

در جام جهانی۹۰ شرایط آلبی سلسته خیلی تغییر نکرد. این تیم تنها پنج گل در هفت بازی به ثمر رساند. با این حال عملکرد درخشان سرخیو گویکوچئا در مهار ضربات پنالتی‌ باعث شد این تیم دوباره به فینال برسد.

هرگز آرژانتین دو جام جهانی پیاپی را با عنوان نخست و دوم به پایان نرسانده بود. به همین خاطر عنوان نایب قهرمانی خیلی زود از یادها رفت. بیلاردو می‌خواست نسبت به وضعیت تیم‌ ‌ملی واکنش نشان دهد. او قصد داشت به ناکامی تیمش در گلزنی پایان دهد. به همین خاطر از بازیکنانش خواست که در دیدار دوستانه برابر گواتمالا پیش از شروع جام جهانی گلزنی کنند. آرژانتین با خورخه والدانو و کارلوس آلفارو مورنو ( در خط حمله) به میدان رفت. دیگو مارادونا و کلودیو کانیگخیا نیمکت نشین بودند. این بازی رسمی محسوب نمی‌شد چون گواتمالا با وجود این که تیم‌ ‌ملی کشورش بود اما  به عنوان یک تیم منتخب برابر آلبی سلسته حاضر شد. بیلاردو به همه چیز توجه داشت. او می‌دانست تیم‌ ‌ملی در حال‌ به ثبت رساندن بدترین رکورد گلزنی در تاریخ این کشور است. به همین خاطر پیش از  ورود بازیکنان به زمین به آنها گفت‌:  تاکنون پیش از دقیقه ۱۰ گلزنی نکرده‌اید. همیشه باید همه رکوردهای خوب و بد را به نام خود ثبت کنید.

آرژانتین در سال‌های اخیر نیز  در شرایط مشابهی قرار داشته است. آلبی سلسته نه تنها سه فینال اخیرش را با شکست به پایان رسانده بلکه در این سه بازی در گلزنی نیز ناکام بوده است. این موضوع قابل تامل است. آرژانتین پرستاره که از بهترین بازیکن جهان بهره می‌برد در هیچ یک از این بازی‌ها نتوانست دروازه حریفان را باز کند یعنی ۳۶۰ دقیقه در گلزنی ناکام بود. این تیم در فینال جام جهانی ۲۰۱۴ با یک گل مغلوب آلمان شد و دو تساوی پیاپی بدون گل برابر شیلی در کوپا آمه ریکا به دست آورد.

آخرین فینال بدون گل آرژانتین به سال ۲۰۰۷ در ونزوئلا برمی‌گردد. آلبی سلسته با سه گل از برزیل در کوپا آمه ریکا شکست خورد اما برای مشاهده آخرین گل آرژانتین در دیدارهای نهایی باید به تاریخ ۲۹ جولای ۲۰۰۵ رجوع کرد. برزیل در جام کنفدراسیون‌ها توانست ۴ بر یک آرژانتین را شکست دهد. تک گل آلبی سلسته را در آن بازی پابلو آیمار به ثمر رساند. تیم جدید آرژانتین با هدایت خورخه سامپائولی وارد چهارمین فینال خود یعنی رسیدن به جام جهانی شده است. این تیم بامداد جمعه در ورزشگاه سنتناریو به ناکامی‌اش در گلزنی ادامه‌ داد و برابر اروگوئه بدون گل مساوی کرد. نیاز به گل در دومین فینال آلبی سلسته احساس می‌شود. این تیم باید بامداد چهارشنبه برابر ونزوئلا بازی کند.

درست است که ونزوئلا آخرین تیم جدول منطقه آمریکا جنوبی است اما بیش از آرژانتین (۱۷ برابر ۱۵) گلزنی کرده است. تنها بولیوی، تیم یکی مانده به آخر، از آلبی سلسته گل‌های کمتری به ثمر رسانده است. البته بولیوی هم بیشتر از آرژانتین گل زده است چون این تیم توانست پرو را با دو گل شکست دهد اما جریمه فیفا به خاطر استفاده از یک بازیکن محروم باعث شد این گل‌ها به حساب نیایند. ۱۵ گل آرژانتین زمانی قابل توجه می‌شود که این تیم در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل ۳۵ گل به ثمر رساند. در ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی ۲۳ بار گلزنی کرده بود و در مقدماتی جام جهانی۲۰۰۶ آلمان ۲۹ با دروازه‌ حریفانش را باز کرد.

۱۵ گل برای آرژانتین در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ آمار هشدار دهنده‌ای است که تنها هشت گل آن توسط مهاجمان به ثمر رسیده است. لیونل مسی که تنها در هفت بازی به میدان رفته است با چهار گل برترین گلزن تیمش محسوب می‌شود. آنخل دی ماریا با دو و گونسالو ایگواین و لوکاس پراتو با یک گل در رتبه های بعدی قرار دارند.

تیم‌ ‌ملی  آرژانتین به همراه خراردو مارتینو رقابت‌های مقدماتی جام جهانی را با خاطره‌ای بد آغاز کرد. سپس ادگاردو بائوسا هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت اما شرایط آلبی سلسته در جدول بد شد. سامپائولی با یک متد جدید به تیم‌ ‌ملی وارد شد. او تیمی هجومی و با بیشترین بازیکنان تهاجمی را انتخاب کرد تا در دقایق نخست نتیجه بازی را تعیین کنند. همچنین مالکیت توپ بیشتری داشته باشند. این یک ریسک برای سرمربی آرژانتینی محسوب می‌شد اما تیم به آن نیاز داشت. آلبی سلسته باید پیروز این دیدار می‌شد اما  برای کسب پیروزی باید گلزنی کرد. با وجود شرایط خطرناک آرژانتین موقعیت‌های گل کمتری نیز به وجود آمد. مائورو ایکاردی، مرد شماره ۹ تیم در دیدار برابر اروگوئه کمتر از دیگر بازیکنان به توپ ضربه زد. ایکاردی کنونی مانند ایگواین، سرخیو آگوئرو، پائولو دیبالا و مسی یک گلزن به حساب می‌آید. تیم‌ ‌ملی آرژانتین بیش از دیگر زمان‌ها به گل نیاز دارد و این اتفاق باید برابر ونزوئلا بیفتد.

 

ایسنا