کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!

آيا شما هم نزدیک گوشي تلفن خود در حین صحبت، کاغذ و قلم می گذارید و اشکال درهم و برهم می کشید؛ اکنون از این راز پرده برداری شده است.
به گزارش اخبار داغ فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان ، دنبال اسناد و مدارک مهمی بودم که پر از شماره تلفن های ضروری و مهم بود ، اتاقم را زیر و رو کردم ، هر چه می گشتم بیشتر سردرگم می شدم .
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
نشستم تا فکرم را منسجم کنم ، ناگهان چشمم به دفتر تلفنم افتاد، از روی زمین بلند کردم و بازکردم دیدم انگار بجای دفترچه تلفن ،دفتر تمرین نقاشی است ، پر بود از انواع خط;  خطوط عمودي، افقي، منحني، اريب و... و انواع اشکال هندسي که بعضي را از بين آن همه خط خطي مي توان تشخيص داد که چه نوع شکلي است اما بعضي در هيچ کدام از کتاب هاي هندسي هم کشيده نشده بود...
ورق زدم دیدم در بعضي از صفحات هم اسم خاصي به طور مدام تکرار شده بود و بعد محدوده مشخصي خط خطي شده بود.نمی دانم  حتما شما هم مشابه همچین دفتری که گوشه گوشه اش پر از اشکال بی معنا و خط خطی های درهم و برهم است دارید.
جالب است بدانید نقاشي هاي درهم و برهمی که یا در حین صحبت با تلفن ، یا سینمار و جلسه خسته کننده و یا وقتی افکارتان مشوش است می کشید ، ممکن است در نگاه اول چيز جالبي براي گفتن نداشته باشد اما به اعتقاد بسياري از روان شناسان اين نوع نقاشي ها نمايانگر ناخودآگاه درون و افکار ما هستند که از ناخودآگاه ذهنمان بر روي کاغذ لبريز مي شوند و اسرار ناگفته اي از شخصيت ما مانند آرزوها، اميال، ترس ها و روياهاي نهفته اي که هيچ گاه نتوانسته ايم آن ها را بر زبان بياوريم را به تصوير مي کشند. 
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
مهدی زارعی روانشناس و و پژوهشگر در گفتگو با خبرنگار اخبار داغ فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به اینکه واقعا دلایل ترسیم این خط های درهم و برهم بر روی کاغذ در موقعیت های مختلف چیست گفت:
1 ) بيان بي قراري:
ممکن است شکلي از بيان بي قراري و ناراحتي باشد يا کاري که وقتي رنجيده خاطر و خسته يا منتظر اتفاقات مهيج تري هستيم، انجام مي دهيم.  
2 ) رهايي از تنش:
 تزئين کاغذ با خطوط مارپيچ، نوشته هاي بدخط و نقاشي هاي کوچک ممکن است کمکي براي رها شدن از تنش ها باشد.

3 ) ترسیم بی جهت :
برخي روانشناسان معتقدند، اين اشکال شامل مجموعه اي از علائم، خطوط و نقوش مي باشند که بي هدف و بي جهت ترسيم مي شوند اما حاوي مطالب زيادي در مورد شخصيت افراد هستند. روانشناسان مي گويند: «کساني که اين خطوط را مي کشند، اغلب کساني هستند که با کاغذ و قلم راحت هستند و با رسم اين اشکال، نقش ها را مي توان به صورت يک فعاليت خلاق سمت راست مغز، ارزيابي کرد.» 
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
4 ) آزادسازي مغز از فعاليت هاي ذهني:
 رسم اين اشکال و خطوط، مغز را از فعاليت هاي ذهني آزاد مي کند. 
5) شکل بصري خيال پردازي:
 برخي روانشناسان رسم اين اشکال و خطوط را به عنوان شکل بصري خيال پردازي ارزيابي مي کنند. برطبق نظر اين روانشناسان سه نوع خيال پردازي وجود دارد: الف)برآورده شدن آرزوها، ب)غصه خوردن و ج)برنامه ريزي هاي آينده. به عقيده آنها، اين خطوط و اشکال معمولا با حس لذت بخش برآورده شدن آرزوها در ارتباط است و کساني که اين خطوط و نقوش را ترسيم مي کنند، معمولا آدم هاي مستعد خيال بافي هستند.  
این روانشناس در ادامه گفت :  روان شناسي نقاشي هاي ناخودآگاه داراي قطعيت و اطمينان نيست چرا که به عوامل بسياري همچون شرايط محيط، روحيات خود فرد، شخصيت و ميزان هوشياري او در هنگام کشيدن اين نقاشي ها بستگي دارد و اگرچه اثبات درستي و صحت نقاشي هاي ناخودآگاه، سخت و دشوار است، اما اين نقاشي هاي مبهم نماي جالب و ارزشمندي از افکار و شخصيت افراد را به دست مي دهد. 
زارعی ادامه داد :اين خطوط و نقوش را مي توان به دسته هاي مختلف از اشکال هنري و دکوراتيو تا اشکال پيش پا افتاده و بي ارزش تقسيم بندي کرد. برخي خطوط تکرار مي شوند، خانه ها ي کوچک، گل ها، پرنده ها، فلش ها، ستاره ها، ماشين ها، شماره ها و اسامي که تقريبا در بين همه کساني که عادت به کشيدن اين و خطوط و نقوش دارند، مشترک است. این روانشناس در ادامه نمونه هایی از نقاشی هایی را نشان داد همراه با تفسیر ، که عموم مردم هنگام یک سینمار خسته کننده و یا صحبت با تلفن بر روی کاغذ می کشند.

اثری كه عاشق‌پیشه‌ها به جا می‌گذارند
آنهایی كه درهر موقعیتی شروع به كشیدن قلب می‌كنند چیزی در ذهن دارند كه حدس زدن آن خیلی هم سخت نیست، آنها دوست دارند همیشه عاشقانه و رمانتیك رفتار كنند. 
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
چشم
زمانی که کسی در  جاهای خالی كاغذ شروع به كشیدن چشم می‌كند، او كسی است كه نسبت به همه اطرافیانش و انگیزه‌های آنها مشكوك است و فكر می‌كند همه می‌خواهند درباره او قضاوت كنند و بد بگویند.
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
 اگر چشم خیلی هنرمندانه كشیده ‌شود و چشم‌هایی دخترانه با مژگانی خیلی بلند می‌تواند نشان‌دهنده غرور و خودبینی فرد باشد. اگر چشم حالتی كارتونی داشته ‌باشد نشان‌دهنده این است كه فرد شخصیتی تفسیرگر دارد و دوست دارد درباره همه قضاوت كند. البته یادتان نرود كه اگر كودكی چنین چشمی را بكشد فقط نشان‌دهنده چیزهایی است كه از اطرافش یاد گرفته ‌است نه چیز دیگر، چرا كه كشیدن چشم بسیار ساده است و خیلی از بچه‌ها گاهی شروع به كشیدن چنین چیزی می‌كنند. 
فلش مساوی با حاه طلب بودن
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
اگر معمولا عادت دارید هر جا كه بتوانید فلش و خط جهت‌دار بكشید، باید بگوییم شما روحیه بلندپروازی دارید. 
مكعب
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
شاید آدم‌های كمی باشند كه هنگام فكر كردن به‌طور ناخودآگاه جاهای سفید كاغذ‌های اطرافشان را با کشیدن مكعب‌های تودرتو پر می‌كنند.  مكعب به این معناست كه فرد تمام زوایای موضوع مورد نظر را درنظر می‌گیرد. حال اگر عادت دارید گوشه و اطراف كاغذ مربع بكشید، باید بگویم كه معمولا به یك موقعیت تنها از یك زاویه نگاه می‌كنید. علاوه بر اینها ناگفته نماند كه كشیدن مكعب نشانه محافظه‌كار بودن فرد نیز هست، یعنی كسی كه به این راحتی‌ها تن به خطر نمی‌دهد. 

خانه
كسانی كه عادت دارند هر جای سفیدی كه پیدا می‌كنند خانه بكشند، معمولا وابستگی عاطفی خاصی به خانه‌شان دارند. آنها كه تزییناتی را روی خانه می‌كشند مثل پرده، شیشه پنجره، راه عبوری و ارتباطی و... یعنی دوست دارند در این زمینه‌ها سرمایه‌گذاری كنند مثلا خانه بهتر بگیرند، وسایل خانه بخرند.
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
اما اگر فردی خانه‌ای بدون در و پنجره بكشد،  باید حواستان را جمع كنید چرا كه این فرد احتمالا مشكل بزرگی دارد، در واقع او در موقعیتی قرار دارد كه احساس می‌كند هیچ راه فراری وجود ندارد.
خط خطی  ؛ گم شدن در کوچه پس کوچه های خیال
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
كسی كه بدون هدف خط خطی می‌كند و برای خودش طرح‌های بدون معنا می‌زند احساس می‌كند كه در زندگی‌اش هیچ مسیر مشخصی ندارد و هدف خاصی را پیش‌رویش نمی‌بیند. بعضی در این مواقع شروع به كشیدن اشكال هندسی عجیب و غریب می‌كنند، شكل‌هایی كه هیچ الگوی مشخصی ندارند و در اندازه‌های مختلف روی كاغذ آمده‌اند. 

اشكال هندسی مساوی با ذهن سازمان یافته
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
مثلث، مربع و اشكال هندسی دیگر، نماد ذهنی سازمان یافته است و نشان می‌دهد كه شما به‌گونه‌ای روشن و آشكار می‌اندیشید و دارای مهارت‌های برنامه‌ریزی هستید، یعنی در برنامه‌ها و طرح‌هایتان بسیار دقیق عمل می‌كنید و كفایت و كارایی بالایی دارید. 
نوشتن  اسم خود فرد یا یك نفر دیگر
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
اگر نوجوانی همه جا شروع به نوشتن اسمش می‌كند، این نشان‌دهنده حالت خاصی نیست و بیشتر می‌خواهد امضایی برای خود پیدا كند. اما اگر فردی بالای 25 سال را دیدید كه همه جا اسم خودش را به طرق مختلف می‌كشد، احتمالا یعنی با وجود درونی خود درگیر است، یعنی چنین فردی هنوز نتوانسته با آن تصویری كه از خود ساخته‌ كنار بیاید یا آن را به‌خوبی قبول كند. اگر شما عادت دارید اسم فرد دیگری را به‌طور مرتب جاهای مختلف بنویسید، احتمالا مسئله خاصی از او در ذهن و دل دارید.
آدمك‌ها نشانه احساس درون فرد است
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
اگر شما عادت دارید آدم‌هایی را بكشید كه دست ندارند، باید بگوییم كه این پرچم قرمز است زیرا شما گمان می‌برید كاری را كه دوست دارید انجام دهید، نمی‌توانید. اگر آدمك‌های شما پا ندارند، احساس می‌كنید در تله افتاده‌اید و نه راه پس دارید و نه راه پیش، درواقع نمی‌توانید به جایی كه دوست دارید، بروید. علاوه بر اینها باید به حالت‌های صورت آدمك‌ها هم توجه كنید؛ اینكه خوشحال‌اند یا ناراحت، لبخند می‌زنند یا گریه می‌كنند. همه اینها می‌تواند نشانه‌ای از حالت درونی شما باشد. 
ماشین، اسب یا هواپیما
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
وقتی فردی شكل یك وسیله حمل‌ونقل را می‌كشد یعنی به‌دنبال راهی است كه بتواند از وضعیت فعلی فرار كند و دوست دارد به سرعت خود را نجات دهد.
بازی مساوی با روحیه رقابت طلب
کشف راز نقاشی هایی که حین صحبت تلفنی می کشیم!
بازی‌هایی مانند نقطه بازی، دوز یا شطرنج حس رقابت را در شما به تصویر می‌كشند و شما دوست دارید همیشه در بازی‌ها پیروز باشید و اصلا برای برنده شدن بازی می‌كنید. 
ترسیم گل و گیاه 
شما فردی احساساتی هستید و دوست دارید همیشه در رؤیاهایتان بمانید، روحیه مهربانی دارید و با دوستانتان دوستانه رفتار می‌كنید، فردی اجتماعی هستید.
این روانشناس انتهای سخناش گفت :بياييد به خودتان يک زمان کوتاه، حدودا ده دقيقه اي، بدهيد. يک مداد يا خودکار برداريد و آزادانه روي کاغذ حرکت دهيد.
نگران نباشيد ، .قرار نيست يک شاهکار هنري خلق کنيد، معمولا وقتي با ذهن آزاد و رها، اشکالي را که به فکرتان مي رسد، ترسيم کنيد، در آنها راه هاي ميانبر خلاقانه اي براي حل مشکلات يا عبور از موانع پيدا مي کنيد.
در اين کار از شکل ها، علائم، حروف و کلمات يا حتي از رنگ هاي مختلف استفاده کنيد تا هر آنچه را که در ذهنتان است بهتر نشان دهيد. حتي اگر شما کسي هستيد که بيشتر با نوشتن مانوس هستيد، بياييد اين بار با رسم خطوط و اشکال و علائم، خلاقيت خود را کشف کنيد و حتي جنبه هنري خود را بيان کنيد، چرا که خطوط و تصاويري که ترسيم مي کنيد بيانگر چيزي است که در زندگي شما جريان دارد.
yjc.ir